Gaz ziemny czy płynny, dość tani węgiel czy biopaliwa a może pompa ciepła? Wybór paliwa do ogrzania domu jest jedną z najtrudniejszych decyzji z jakimi musi zmierzyć się inwestor.

Odpowiedź na pytanie, czym ogrzewać dom, nie jest jednoznaczna. Przed podjęciem właściwej decyzji trzeba przeanalizować kilka kwestii. Najistotniejszą z punktu widzenia inwestora jest cena nośnika energii, a więc szacowane koszty ogrzewania domu. Na kwestiach finansowych rozważania dotyczące wyboru paliwa nie powinny się jednak kończyć. Czasami bowiem okazuje się, że zastosowanie taniego paliwa nie jest możliwe ze względu na jego niedostępność czy problemy z wykonaniem instalacji na danej nieruchomości. Warto również wziąć pod uwagę to, czy wybrane przez nas paliwo wymaga miejsca do przechowywania, i jeśli tak, to czy jesteśmy w stanie takie miejsce wygospodarować. Jednym z kryteriów wyboru powinien być też komfort  obsługi  zasilanego nim urządzenia grzewczego – niektóre wystarczy włączyć i można zapomnieć o ich dalszej kontroli, inne będą wymagały regularnego, ręcznego uzupełniania paliwa. Duże znaczenie ma także wpływ danego nośnika energii na środowisko. Ekologia jednak nie jest tania – przekłada się często na wyższą cenę urządzenia grzewczego.

 

Kocioł gazowy

Ogrzewanie gazem ziemnym wypada niezbyt opłacalnie na tle węgla czy drewna, natomiast na tle paliw płynnych takich jak olej opałowy czy gazu płynnego (propanu lub propanu-butanu) gaz ziemny jest paliwem znacznie tańszym. Gaz ziemny dostarczany jest do odbiorców rurociągami, dlatego zanim dopłynie on do naszego domu, należy się upewnić czy w okolicy istnieje sieć gazowa, do której będziemy mogli się podłączyć. Na koszty związane z dostarczaniem gazu ziemnego do domu składa się jednorazowy koszt przyłączenia budynku do sieci gazowej (budowa przyłącza gazowego to koszt od kilku do kilkunastu tys. zł.) oraz późniejsze comiesięczne rachunki (zużycie według wskazań licznika). Do większości odbiorców w kraju dostarczany jest gaz wysokometanowy, dla którego grupy taryfowe określane są symbolem „W”. Odbiorcy wykorzystujący gaz do gotowania, podgrzewania wody lub ogrzewania domu z reguły zakwalifikowani są do grup taryfowych od 1 do 3, co oznacza, że nie zużywają więcej niż 8000 m³ gazu ziemnego rocznie (na przykład w taryfie W1 do 300 m3/rok, w W4 – powyżej 8000 m3/rok). Koszt ogrzewania domu gazem ziemnym i przygotowania c.w.u. o powierzchni około 160 m² wynosi od 4 500 do 5 600 zł rocznie. Natomiast jeśli zdecydujemy się na gas płynny musimy ustalić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, aby zainstalować na niej zbiornik na gaz płynny. Do ogrzewania większości domów jednorodzinnych o zapotrzebowaniu na ciepło do 30 kW wystarczający jest zbiornik o pojemności 2700 l oraz przyłącze, którym gaz ze zbiornika będzie dostarczany do domu – koszt to kilka tysięcy złotych. Jeśli instalacja będzie zasilana czystym propanem, można zastosować zarówno zbiornik nadziemny, jak i podziemny. W przypadku zastosowania mieszaniny propan/butan można stosować tylko zbiornik podziemny (tj. przykryty co najmniej półmetrową warstwą gruntu). Koszty ogrzewania gazem płynnym są mniej więcej dwa razy wyższe niż gazem ziemnym, przy średniej cenie 3,10 zł/litr roczne koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u mogą przekroczyć 9 000 zł.

 

            

 

Pompa ciepła

Urządzenia grzewcze jakim są pompy ciepła potrafią wygenerować znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach, których sprawność potrafi sięgać 300-400 proc. Do ich dodatkowych zalet należy możliwość czerpania i przetwarzania ciepła z powietrza, wód powierzchniowych i gruntu, a także to, że są przyjazne dla środowiska naturalnego. Prawdą jest że zakup pompy ciepła związany jest jednak z wysokimi kosztami. Inwestycja zapewniająca niskie koszty eksploatacji szybko się jednak zwraca, a dodatkowo przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w budynku energooszczędnym, charakteryzującym się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię.

 

Kocioł na eko groszek

Węgiel to wciąż najpopularniejsze w naszym kraju paliwo. Zachęca do tego przede wszystkim powszechna dostępność oraz dość niska cena ciepła 0,15–0,20 zł/kWh. Trzeba jednak od razu zastrzec, że nawet nowoczesny kocioł węglowy z podajnikiem paliwa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Ewolucja tych urządzeń zaszła wprawdzie bardzo daleko i są w dużej mierze zautomatyzowane, lecz uzupełniać opał przynajmniej raz na kilka dni, usuwać popiół, a sam kocioł czyścić wciąż musi użytkownik. Nie dla każdego jest to do przyjęcia.  Planujących zakup warto przy tym przestrzec przed najczęściej popełnianym przy tej okazji błędem. Kotła na paliwo stałe nie należy przewymiarowywać, czyli kupować urządzenia o mocy większej niż zapotrzebowanie budynku na ciepło. Takie dobieranie na zapas spowoduje, że będzie on działał ze znacznie obniżoną sprawnością, bo ta jest najwyższa przy mocy nominalnej. Dodatkowo będzie powstawać więcej zanieczyszczeń – zarówno tych ulatujących w powietrze, jak i odkładających się w kotle.

 

 

 

Kocioł na pellet

Pellet drzewny to biopaliwo, które stosunkowo od niedawna gości w polskich kotłowniach, ale z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Powstaje on ze sprasowanych trocin, które są produktem ubocznym w procesie obróbki drewna np. w tartaku. Potocznie nazywany jest „zielonym węglem”, ponieważ podczas spalania emituje bardzo niską ilość szkodliwych gazów. Emisja dwutlenku węgla natomiast jest uznana za zbilansowaną, bowiem rosnące rośliny pochłaniają jego część z atmosfery. Powstaje także niewiele popiołu, a kurz drzewny jest o wiele łatwiejszy do usunięcia niż pył z węgla. Kotły na pellet są łatwe w instalacji oraz obsłudze. Większość czynności jest zautomatyzowana, więc wystarcza raz na tydzień przeczyścić piec oraz dorzucić opału. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu pelletem, to może. Powinniśmy też szukać pelletu dobrej jakości, dzięki czemu nasz piec będzie działał długo i bezawaryjnie.

 

Podsumowanie:

Na podstawie poniższego zestawienia, widzimy iż najniższe koszty eksploatacji uzyskuje system z pompą ciepła, jednak aby ten efekt uzyskać potrzebny jest duży nakład finansowy. Równie kuszącą opcją z uwagi na bezobsługowość jest gaz ziemny, jednak tylko wtedy gdy mamy ujęcie na działce. Przyjazną środowisku alternatywą, przy braku dostępu do gazu ziemnego, są kotły pelletowe. 

Podsumowując, przy wyborze rodzaju ogrzewania, zwróćmy uwagę nie tylko na stosunkowo niskie koszty, pomyślmy także o naszym środowisku i wybierzmy takie rozwązanie, które zapewni niższą emisję substancji szkodliwych. Pamiętajmy także, że decydując się na:

  • pompę ciepła - musimy spełnić określone wymagania, żeby jej praca była efektywna np. przystosować instalację (podłogówka, grzejniki niskotemperaturowe), odpowiednia izolacja (podłoga, ścieny, strop), okna 3 szybowe, rekuperacja również zakup urządzenia jest znacznioe droższy;
  • gaz -  czy ujęcie znajduje się na działce lub czy mamy miejsce i odpowiednie warunki na zainstalowanie zbiornika;
  • kocioł na ekogroszek - ten rodzaj ogrzewania, jest korzystny finansowo jednak musimy poświęcić mu znacznie więcej czasu niż pozostałym, z węgla mamy równieź dużo więcej kurzu, pyłu i popiołu (aż 10% z każdej tony);
  • kocioł na pellet - jest doskonałym rozwiązaniem (w przystępnej cenie) dla osób ceniących sobie wygodę, czas a przede wszystkim czystość, różnorodność modeli sprawia, ze kocioł możemy dopasować do każdej kotłowni a zamontowana automatyka sprowadza obsługę do minimum np. kocioł sam się czyści. Pellet jest łatwy w przechowywaniu, ponieważ pakowany jest w 15 kilogramowe worki, i mamy bardzo mało z niego popiołu 1% z tony.